-10% na pierwsze zakupy

darmowa dostawa od 300 pln

Pytania? Napisz do nas na  lub info@rasppies.com

Wersje językowe
Materiał, który zrewolucjonizował wielopieluchowanie – EVOLON 0
Materiał, który zrewolucjonizował wielopieluchowanie – EVOLON

Materiał, który zrewolucjonizował wielopieluchowanie – EVOLON

Wielopieluchowanie stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest zapewnienie maksymalnej chłonności pieluszki, ale bez tworzenia dużego pakietu utrudniającego dziecku mobilność. Od niedawna z pomocą w tym aspekcie przychodzą wkłady chłonne i boostery wykonane z Evolonu. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi.

Evolon opracowała i opatentowała niemiecka firma Freundenberg. Materiał powstaje z połączenia włókien poliestru (70%) i poliamidu (30%), ułożonych względem siebie naprzemiennie. Włókna te poddaje się przędzeniu, następnie układa się je na taśmie, gdzie pod wpływem oddziaływania wody pod wysokim ciśnieniem rozdzielane są na mikrofilamenty i ostatecznie splatane. Są one niezwykle cienkie (nawet 200 razy cieńsze niż ludzki włos!) i tworzą bardzo rozbudowaną strukturę wewnętrzną. Innowacyjny i zaawansowany technologicznie proces tworzenia, a także specyficzna budowa odpowiadają za unikatowe właściwości Evolonu:

  • Funkcja barierowa – gęsta i zwarta struktura materiału tworzy warstwę nieprzepuszczalną dla roztoczy kurzu domowego. Dlatego Evolon jest świetnym wyborem dla alergików.
  • Wysoka czystość mikrobiologiczna – w procesie produkcji nie stosuje się składników innych niż poliester, poliamid i woda. Dzięki temu Evolon jest bezpieczny dla człowieka i środowiska.
  • Wysoka chłonność – rozbudowana struktura wewnętrzna zapewnia wysoką (aczkolwiek powolną) zdolność absorbowania cieczy, mimo niewielkiej grubości warstwy chłonnej.
  • Szybkie schnięcie – rozbudowana struktura wewnętrzna zapewnia również swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu jest to materiał oddychający, a zarazem szybkoschnący.
  • Przyjazność dla środowiska – bezpieczny proces produkcji (bez dodatku chemikaliów), wysoka wytrzymałość (możliwość wielokrotnego prania nawet w temperaturze 95°C bez utraty właściwości), możliwość poddawania recyklingowi: wszystkie te cechy sprawiają, że technologię wytwarzania i sam Evolon można uznać za przyjazne środowisku.
  • Opcjonalnie w procesie produkcji włókna można wzbogacić o jony srebra, dzięki czemu materiał zyskuje właściwości przeciwbakteryjne.

Warto również nadmienić, że Evolon otrzymał certyfikat Oeko-Text 100, który gwarantuje, że materiał nie zawiera szkodliwych substancji (m.in. formaldehydów czy pestycydów) i jego kontakt ze skórą dziecka jest bezpieczny. Odznaczono go również niezależnym znakiem jakości Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergenami, co oznacza, że został uznany za produkt przyjazny alergikom.

Wszystkie te cechy spopularyzowały wykorzystanie Evolonu w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do produkcji odzieży medycznej, maseczek, pościeli przeciwalergicznej, ręczników i ściereczek. A jakie zastosowanie ma Evolon w pieluszkach wielorazowych?

  • Usprawnia rozprowadzenie wilgoci – bawełna czy bambus, z których z reguły wykonane są części chłonne pieluszek wielorazowych, chłoną wilgoć bardzo szybko, ale punktowo. Przy dzieciach, które siusiają mocnym strumieniem, te materiały mogą zwyczajnie nie nadążać z odebraniem całej wilgoci, co może prowadzić do powstawania przecieków. Wzmocnienie pieluszki materiałem evo (w postaci dodatkowego boostera czy warstwy wszytej bezpośrednio we wkład) zapewni równomierne rozprowadzenie cieczy po całej jej długości. Kluczowym warunkiem jest jednak odpowiednie ułożenie warstw chłonnych: od strony pupy ZAWSZE znaleźć się powinna warstwa chłonąca szybko (bambus lub bawełna), pod spodem warstwa chłonąca wolno i rozprowadzająca ciecz (evo).
  • Mniejszy pakiet w pieluszce – wkład dwuwarstwowy wzmocniony Evolonem będzie cieńszy niż analogiczny wkład trójwarstwowy. Im mniejszy pakiet w pieluszce, tym większa wygoda i swoboda ruchów dziecka.
  • Szybsze schnięcie – pieluszki wzbogacone warstwą evo, dzięki cieńszej strukturze, szybciej schną, co jest szczególnie istotne dla rodziców nieposiadających suszarki bębnowej.

Polska wyrasta na światową potęgę na rynku pieluszek wielorazowych. Zgodnie z naszą aktualną wiedzą w żadnym innym kraju nie wykorzystuje się do produkcji wielopielo Evolonu. Jest to bardzo słuszne posunięcie, ponieważ właściwości tego materiału znacząco poprawiają komfort użytkowania pieluszek wielorazowych; zastrzeżenie mogłoby co najwyżej budzić jedynie jego syntetyczne pochodzenie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium